Tokujo Karigane Isecha

Tokujo Karigane Isecha - jedno z moich ciekawszych odkryć herbacianych ostatnich miesięcy. Jest to wysokiej jakości japońska herbata zielona pochodząca z regionu Ise w prefekturze Mie, w środkowej części wyspy Honshu.

Niezwykle ciekawe w tej herbacie jest to, że w jej skład nie wchodzą tylko liście herbaty sencha, ale także specjalnie wyselekcjonowane łodyżki krzewów herbacianych. Owe łodyżki nazywane karigane są uzyskiwane w procesie produkcji zacienianej herbaty kabusecha. Kabusecha jest rodzajem herbaty sencha, zacienianej w nieco odmienny sposób niż gyokuro, tylko na tydzień przed zbiorami, gdzie w przypadku gyokuro zacienianie trwa zwykle 21 dni. Dopływ światła jest ograniczany do około 50%, w efekcie czego uzyskuje się herbatę będącą dokładnie pośrodku gamy smaków między senchą, a gyokuro, łączącą odświeżające cechy sencha oraz słodycz gyokuro.

Moim zdaniem, Karigane to herbata o łagodnym, kwiatowym aromacie, delikatnym seledynowym kolorze naparu i świeżym smaku. Warto zauważyć, że jak wskazuje pojawiający się w jej pełnej nazwie człon Tokujo, jest to herbata szczególnie wysokiej jakości.

Z informacji, które udało mi się zebrać na temat tej herbaty uważam, że dość interesujące jest to, że Karigane dzięki stosunkowo dużej zawartości katechin doskonale oczyszcza organizm i wzmacnia układ odpornościowy. Herbata ta zawiera znikome ilości teiny i dlatego też jest polecana szczególnie do picia wieczorem, gdyż nie powoduje problemów z zaśnięciem. Z kolei teanina, w którą karigane jest bardzo bogata, działa relaksująco, obniża poziom stresu, ale też jednocześnie zachowuje czujność umysłu.

Jeżeli zaś chodzi o parametry parzenia to ja parzyłem ją w ilości 5g na 250ml, parząc w tradycyjnym czajniczku kamatta. Wystarczyło to na trzy dobrej jakości napary. Pierwsze parzenie około półtorej minuty, drugie skróciłem do 20 sekund, zaś ostatnie wydłużyłem do około 45 sekund. Temperatura parzenia była chyba odrobinę wyższa niż sugerowana przez ekspertów. Ja parzyłem ją wodą o temperaturze w okolicy 90 stopni. Każdy napar był równie dobry. Duża dawka umami i dobra cielistość naparu były najprawdopodobniej zasługą wykorzystania świetnej jakości herbaty sencha w trakcie produkcji Tokujo Karigane Isecha, którą mnie udało się zdobyć.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lu Shan Yun Wu

Gyokuro Kyoto